Vi har tagit ett spännande steg i utvecklingen tillsammans med vår kund. Aqua Kolor används nu för brandskyddsbehandling av limträ direkt i fabrik. Hela träkonstruktioner — helt skyddade från väder och vind — får i en och samma behandling ett brandskydd som uppfyller kravet B-s1,d0.
Lacken har tekniska prestanda som lämpar sig mycket väl för industriell applicering. En viskositet som gör att den kan appliceras med färgspruta, roller och pensel — med en jämn, hård och fin yta som resultat. Aqua Kolor är en enkomponents vattenbaserad PU-förstärkt lack utvecklad för utomhusmiljö (typ X) och inomhusmiljö, och kan brytas i ett antal olika kulörer.
Varför lacka limträ på fabrik?
När stommen kan monteras med färdigbehandlade och brandskyddade balkar och element innebär det en stor produktionsmässig fördel. Brandskyddslacken är applicerad redan på fabrik, vilket sparar tid i byggprocessen och ger en förbättrad produktionsekonomi.
Applicering i en kontrollerad inomhusmiljö ger ett säkrat och jämnt brandskydd — oberoende av väder, årstid och förhållanden på byggplats. Inga fördröjningar på grund av regn, kyla eller fukt. Limträt anländer till bygget redo att monteras.
Aqua Kolor — flamskyddslack för trä
Enkomponents vattenbaserad PU-lack. Godkänd för utomhus (typ X) och inomhus. Brandklass B-s1,d0 enligt EN 13501-1. CE-märkt med ETA. Bedömd ”Accepteras” i Byggvarubedömningen. Listad i Svanens husportal. Brytbar i kulörer. 200 g/m², 2–3 skikt. 10 liter.
Se produkten →Fördelarna med fabrikslackering
Brandskydd som sitter redan vid leverans — ingen extra insats på byggplats.
Sparar tid på byggplats
Limträt levereras med färdigt brandskydd och väderskydd. Ingen väntan på torkande lager, inga extra hantverkare för lackering på plats.
Förbättrad produktionsekonomi
Fabriksapplicering är effektivare och billigare än byggplatsmålning. Färre arbetsmoment, inget spill, ingen ställning.
Kontrollerad kvalitet
Applicering i kontrollerad inomhusmiljö ger jämnare resultat och dokumenterad kvalitet — oavsett väder och säsong.
Väderskydd och brandskydd i ett
En och samma behandling ger både B-s1,d0 och skydd mot fukt och väder. Typ X — godkänd för utomhus.
Jämn, hård och fin yta
Viskositeten är optimerad för sprutapplicering. Resultatet: en professionell finish som inte behöver efterarbetas.
Brytbar i kulörer
Aqua Kolor kan brytas i ett antal kulörer — anpassat efter arkitektens önskemål. Vitpigmentering, transparent eller valfri nyans.
Vill du veta mer om industriell brandskyddslackering?
Kontakta oss för teknisk rådgivning om Aqua Kolor — applicering på fabrik, kulörbrytning och mängdberäkning för ditt limträprojekt.